در چار تاقی نیاسر

امسال نیز همچون سال‌های گذشته ، مراسم دیدار تولد خورشید انقلاب تابستانی در چارتاقی نیاسر و پاسداشت آئین‌های کهن آغاز تابستانی با حضور دوستاران اختر باستان شناسی ایرانی و دیگر علاقه مندان در بامداد روز اول تیرماه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا، حرکت روزانه خورشید در آسمان نیز در این هنگام به بالاترین خط سیر خود می‌رسد که بیش از دیگر روزهای سال به قطب آسمانی نزدیک شده و در نتیجه بلندترین روز سال و کوتاه‌ترین شب سال را پدید می‌آورد، در این روز و در لحظه ظهر خورشیدی، زاویه میان خورشید و افق جنوبی بیشتر از هر روز دیگر است و آفتاب در این روز به کمال و اوج سالانه خود دست می‌یابد و مشاهده چنین پدیده‌ای بارها توسط ناظران و علاقه‌مندان که در انقلابین (یکم تیرماه و یکم دی‌ماه)‌ در کنار چارتاقی نیاسر حضور پیدا کرده‌اند، انجام پذیرفته است.

در این مراسم در شامگاه 31 خرداد کلیه علاقه‌مندان به بحث‌های نجومی با حضور در رصد خانه دانشگاه کاشان در نیاسر و در کنار چارتاقی به رصد پرداختند و سپس صبح روز اول تیرماه در چارتاقی نیاسر حاضر شده و تولد خورشید را از نزدیک دیدار کردند.

چارتاقی نیاسر امروزه به یکی از میعادگاه‌های علاقه‌مندان نجوم و ستاره‌شناسی در ایران تبدیل شده است. ارتفاع زیاد نیاسر، آسمان پاکیزه و درخشان، امکانات فراوان، نزدیکی به پایتخت و برخی از شهرهای بزرگ، طبیعت دوست‌داشتنی و از همه مهمتر وجود یک بنای علمی باستانی، عواملی برای این انتخاب بوده است.

این چارتاقی یکی از تقویم‌های آفتابی و شاخصی برای اندازه‌گیری رسیدن آغاز تابستان و انقلاب تابستانی در دوران باستان بوده است. گفتنی است همه ساله در آغاز فصل تابستان و بامداد روز یکم تیرماه، گردهمایی دیدار طلوع و تولد خورشید در چارتاقی نیاسر با حضور دوستداران باستان‌ستاره‌شناسی ایرانی و دیگر علاقه‌مندان در شهر نیاسر برگزار می‌شود.

یاری نامه (منبع) خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی آنا www.ana.ir


Please provide full Credentials Infomation